Держгірпромнагляд у листі від 21.07.2014 р. № 5640/0/5.2-09/6/14 роз’яснив процедуру розслідування нещасних випадків із працівниками підприємств, які постраждали внаслідок антитерористичної операції (далі — АТО) під час виконання трудових (посадових) обов'язків в інтересах своїх підприємств.

Згідно з вимогами п. 42 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 30.11.2011 р. № 1232 (далі — Порядок), спеціальна комісія зобов'язана одержати пояснення посадових осіб і працівників підприємства, вивчити відповідну документацію (медичну, відділу кадрів і служби охорони праці тощо), з'ясувати обставини та причини нещасного випадку та визначити, пов'язаний чи не пов'язаний нещасний випадок із виробництвом.

Рішення щодо кваліфікації нещасних випадків спеціальна комісія приймає з огляду на обставини, які визначено п.п. 15 і 16 Порядку, і в окремих випадках на підставі висновків компетентних органів.

Зважаючи на ускладнення, які виникли під час проведення АТО перед спеціальними комісіями щодо виконання обов'язків, визначених Порядком, та/або отримання відповідних матеріалів і висновків компетентних органів із зони бойових дій, Держгірпромнагляд вважає за можливе складання комісіями актів за формами H-5 та H-1 на зазначену категорію постраждалих працівників у разі підтвердження виконання ними трудових (посадових) обов'язків в інтересах своїх підприємств і невиконання при цьому робіт військового характеру без висновків компетентних органів.

Під час складання цих актів комісіям зі спеціальних розслідувань пропонується зазначати вид події — код «23», а причини нещасних випадків — код «33» згідно з Класифікатором (додаток 4 до Порядку).

Зокрема вид події зазначати з таким формулюванням, залежно від обставин:

  • «Травмування (вбивство) внаслідок ведення бойових дій інших сторін»

або

  • «Травмування (вбивство) внаслідок тимчасового перебування в зоні бойових дій, не виконуючи роботи військового характеру».

Причини нещасних випадків необхідно зазначати з таким формулюванням:

  • «Ведення бойових дій»

або

  • «Тимчасове перебування в зоні бойових дій, не виконуючи роботи військового характеру».

З огляду на викладене, складання актів забезпечить реалізацію ст. 46 Конституції України, якою визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, у тому числі право на забезпечення їх у разі повної, часткової чи тимчасової втрати працездатності.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»