Верховний Суд України в постанові від 01.07.2014 р. № 21-200а14 висловився щодо оплати тимчасової непрацездатності працівників, що працюють у нічну зміну. У цій справі Фонд соцстраху наполягав, що підприємство допустило переплату допомоги по тимчасовій непрацездатності та по догляду за хворою дитиною віком до 14 років. На думку Фонду, переплата сталася через неправильне включення до періоду непрацездатності робочих годин наступної доби зміни, які не входили до періоду непрацездатності. Зокрема за графіками роботи допомога по тимчасовій непрацездатності та по догляду за дитиною віком до 14 років нараховувалася за всі години зміни, яка починалася у визначену годину однієї доби та закінчувалася в конкретну годину наступної доби, тоді як мала нараховуватися за робочі години доби зміни, які припадають на період непрацездатності. Це й призвело до переплати допомоги.

На думку суду, якщо останній день тимчасової непрацездатності припадає на день початку нічної зміни, то допомога з тимчасової непрацездатності за цей день підлягає виплаті застрахованим особам за години нічної зміни, передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку та графіками змінності. Оскільки графіками змінності й табелями обліку робочого часу години нічної зміни відображені повністю в день початку нічної зміни, то й виплата допомоги з тимчасової непрацездатності підлягає виплаті за всі години нічної зміни, які припадають на період непрацездатності.

ВСУ резюмував, що якщо нічна зміна розпочинається першого дня, коли працездатність ще не відновлена, а закінчується наступного дня — день, коли працівнику слід стати до роботи, розрахунок страхових виплат й оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця застрахованим особам проводиться відповідно до середньої заробітної плати (доходу) за відпрацьований час або за один календарний день, як це передбачено в п. 13 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»