У зв’язку зі зміною курсу НБУ посеред дня Мінфін наказом від 14.07.2014 р. № 754 (набирає чинності з дня офіційного опублікування) вніс зміни до П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів». Отож, який курс брати для відображення в бухобліку операцій в інвалюті.
- 1) Первісне визнання операції в інвалюті
Операції в інвалюті під час первісного визнання слід відображати у гривні шляхом перерахунку суми в інвалюті із застосуванням валютного курсу на початок дня дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).
Зверніть увагу!
Підприємство також може операції з безготівкових розрахунків в інвалюті відображати у гривні в сумі, визначеній у документах банку, з урахуванням особливостей застосування банком валютного курсу на дату здійснення операції. Головне, аби таке відображення не суперечило вимогам податкового та митного законодавства в частині застосування валютного курсу.
- 2) Визнання авансів в інвалюті
Сума наданого авансу в інвалюті перераховується у гривні із застосуванням валютного курсу на початок дня дати авансу.
Сума одержаного авансу в інвалюті в рахунок платежів при включенні до складу доходу звітного періоду перераховується у гривні на початок дня дати одержання авансу.
- 3) Курсові різниці на дату балансу
Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу.
- 4) Курсові різниці на дату здійснення госпоперації
Під час визначення курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції.
Зверніть увагу!
Наказом № 754 також передбачено, що підприємство може здійснити перерахунок залишків на кінець дня за монетарними статтями в інвалюті, за якими протягом дня здійснювалися господарські операції із застосуванням валютного курсу, установленого на кінець цього дня.
Важливо!
Мінфін також чітко зазначив, що визначення курсових різниць за монетарними статтями в інвалюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею. А тому порядок визначення курсових різниць на дату операції — у межах операції чи за всією монетарною статтею — варто закріпити в наказі про облікову політику.