Мінсоцполітики в листі від 05.06.2014 р. № 99/06/186-14 роз’яснило порядок установлення випробування інвалідам. Так, у міністерстві нагадують, що встановлення групи інвалідності не є перешкодою в подальшому працевлаштуванні пенсіонера, якщо він не має медичних протипоказань.

Згідно зі ст. 26 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), під час укладення трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається.

Випробування не встановлюється у разі прийняття на роботу:

  • осіб, які не досягли 18 років;
  • молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
  • молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів;
  • осіб, звільнених у запас із військової чи альтернативної (невійськової) служби;
  • інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи.

Тобто фахівцями медико-соціальної експертної комісії (далі — МСЕК) під час установлення групи інвалідності зазначаються умови та характер праці інваліда.

Згідно зі ст. 172 КЗпП, за бажанням працівника-інваліда чи за вимогами його індивідуальної програми реабілітації йому можуть установлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня (неповного робочого тижня) і пільгові умови праці.

Окрім цього, звертаємо увагу, що ч. 3 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII передбачено, що відмова в укладенні трудового договору чи в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення інваліда на іншу роботу без його згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком МСЕК стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю та безпеці праці інших осіб або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру й обсягу загрожує погіршенню здоров'я інвалідів.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»