Премія за підсумками роботи минулого місяця, кварталу, півріччя вважається виплатою за відпрацьований час. А значить, на неї поширюється ч. 2 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2011 р. № 2464-VI. Тобто ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення зарплати (премії), виплаченої за результатами роботи за півріччя, на 6 місяців, за які вона нарахована.

Відповідно до п. 4.9 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 454, особам, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення зарплати (у т.ч. премії, виплаченої за результатами роботи), на кількість місяців, за які вона нарахована, а також обов’язково зазначається код типу нарахувань «1».

Отже, у таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 454 премію за підсумками роботи, нараховану звільненій особі, відображають, заповнюючи декілька рядків залежно від того, за який період (квартал, півріччя, рік) нарахована премія, а саме:

  • суму премії відображають у звіті за місяць, у якому здійснено її нарахування;
  • базу нарахування ЄСВ за кожен місяць визначають окремо, розділивши загальну суму премії на кількість календарних місяців, за які її нараховано (наприклад, суму премії за квартал ділять на три, суму премії за півріччя ― на шість, премію за підсумками року — на дванадцять);
  • у реквізиті 11 указують місяць, за який проведено нарахування;
  • у реквізиті 10 указують код типу нарахувань «1» ― для всіх місяців, за які нарахували премію (його застосовують, зокрема, для осіб, яким після звільнення з роботи нарахували зарплату (премію) за відпрацьований час);
  • у реквізиті 20 зазначають «0».

Детальніше про таку ситуацію з прикладом заповнення таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 454 читайте в матеріалі «Звільненому працівнику нарахували премію за півріччя: як показати у звітності по ЄСВ» газети «Інтерактивна бухгалтерія» № 145/2014.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»