Об'єктом обкладення військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. XX «Перехідні положення» ПКУ).

Однак військовослужбовцям держава гарантує достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XII).

Тобто військовослужбовці, а з ними й особи рядового та начальницького складу різного роду силових структур, отримують не заробітну плату, а грошове забезпечення.

На додачу до цього, вони не перебувають у трудових відносинах, а проходять службу.

Тож військовослужбовці не мають статусу працівників, оскільки проходять військову службу. Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII називає її ще державною службою особливого характеру, яка полягає в професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я та віком громадян України (ч. 1 ст. 2). Більш детально про це в матеріалі «КЗпП для військовослужбовців не указ!».

А отже, які підстави є, аби утримувати із грошового забезпечення суми військового збору? Певно, що жодних.

Проте вказано, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються в порядку, установленому ст. 168 ПКУ, тобто аналогічно до ПДФО. Щодо ПДФО із грошового забезпечення військовослужбовців є норма п. 168.5 ПКУ, за якою: суми ПДФО, що утримуються з грошового забезпечення, спрямовуються винятково на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Однак, сподіваємося, не дійде до абсурду застосовувати цей самий порядок і до військового збору.

Маємо надію, що Державна фіскальна служба оперативно відреагує на такий момент і надасть відповідні роз’яснення, щоб він не викликав здивування.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»