Починаючи з 3 серпня 2014 року, запроваджується сплата військового збору. Відповідні норми прописані Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 р. № 1621-VII.

Передбачається, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється в порядку, установленому ст. 168 ПКУ за ставкою 1,5%.

Однак, відповідно до п. 168.1.2 ПКУ, податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Тобто виходить, що банки мають контролювати поряд зі сплатою ПДФО та ЄСВ також і перерахування військового збору під час виплати заробітної плати.

Однак військовий збір — новий вид бюджетного надходження, який включатиметься до доходів загального фонду державного бюджету. А отже, для нього має бути передбачений відповідний код бюджетної класифікації доходів бюджету, а це значить і відповідний бюджетний рахунок.

З 7 серпня 2014 року відкрито рахунки для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету по коду класифікації доходів бюджету 11011000 «Військовий збір».

Відповідно до п. 5 Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 04.12.2013 р. № 760/1031, територіальні органи Міндоходів повідомляють реквізити аналітичних рахунків платникам податків.

Інформація про реквізити відкритих (перевідкритих) рахунків за надходженнями, операції на яких здійснюватимуться не раніше ніж за 10 робочих днів від дати їх відкриття (перевідкриття), надається органами Казначейства відповідним органам Міндоходів, Казначейством України — Міністерству доходів і зборів України (у частині рахунків, відкритих на балансі Казначейства України) протягом 3 робочих днів із дня відкриття (перевідкриття) рахунків за надходженнями.

Однак станом на 04.08.2014 р. жодних повідомлень про відкриття відповідних бюджетних рахунків Міндоходів не доводило до платників податків. Немає відповідної інформації щодо символів звітності й на сайті Державної казначейської служби.

Тож підприємства, які з 04.08.2014 р. починають виплату, зокрема, відпускних, стануть заручниками ситуації через неможливість просто сплатити такий військовий збір за відсутності бюджетних рахунків. Оскільки із зарплатою за липень, яка виплачується на початку серпня, сподіваємося, проблем не виникатиме, адже доходи, нараховані за липень, оподатковані без утримання військового збору, а закон зворотної дії в часі немає.

Неясно поки що, чи доведена НБУ відповідна інформація до банків, і яким чином вони відслідковують у документах на виплату зарплати перерахування військового збору.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»