Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII, дипломатичні та консульські представництва України зобов'язані забезпечити прибуття до місця проживання на території України громадян України, які досягли повноліття, не мають відстрочки чи не звільнені від призову на строкову військову службу, для проходження призовної комісії та сприяти поверненню військовозобов'язаних в Україну в разі проведення мобілізації й у воєнний час. Особливості ведення військового обліку громадян, які тимчасово перебувають за кордоном, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак на сьогодні немає ані урядового порядку ведення військового обліку громадян, які тимчасово перебувають за кордоном, ані дієвого механізму, який би змушував українців повертатися на Батьківщину через отримання повістки.

Наприклад, Генконсульство України в м. Салоніки (Греція) уже раніше повідомляло: у зв’язку з прийняттям Указу Президента України від 17.03.2014 р. № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» та згідно з листом Генерального штабу Збройних сил України від 17.03.2014 р. № 300/1/С/727, а також з огляду на численні звернення щодо цього питання до закордонних дипломатичних установ та МЗС України, військовозобов’язані, які перебувають у запасі Збройних сил України та тимчасово проживають за кордоном і перебувають на тимчасовому обліку закордонних дипустанов, на навчальні збори не викликаються. Призов зазначеної категорії військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації можливий у разі повернення громадян в Україну в добровільному порядку та безпосереднього прибуття до районних (міських) військових комісаріатів за місцем проживання в Україні.

Спокійно можуть себе почувати й студенти-українці, що навчаються за кордоном. Нещодавні зміни до законодавства передбачають, що студенти й аспіранти денної форми навчання не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»