Тимчасово виконуючий обов’язки заступника начальника Генерального штабу Збройних сил України генерал-майор Чубейко у своєму листі від 17.04.2014 р. № 300/1/с/1186 дав роз’яснення щодо реалізації прав віруючих громадян виконувати свій обов’язок перед державою під час мобілізації.

Порядок проходження зборів військовозобов’язаними та перелік тих, хто звільняється від них, визначений Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII. Відповідно до цього Закону, не передбачено звільнення від проходження зборів військовозобов’язаним, які належать до діючих згідно із законодавством України релігійних конфесій, віровчення яких не допускає користування зброєю чи виконання військового обов’язку, суперечить їх релігійним переконанням.

Порядок призову військовозобов’язаних — громадян України на військову службу під час мобілізації, зокрема перелік тих, хто звільняється від нього, чітко регламентований Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII. Ним передбачено, що громадяни, які перебувають у запасі та не призвані на військову службу під час мобілізації, можуть бути залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер (ст. 22).

Крім того, не визначено порядок направлення та проходження служби під час мобілізації в умовах воєнного чи надзвичайного стану віруючих громадян Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12.12.1991 р. № 1975-XII.

Отже, законодавчо не передбачена можливість немобілізації громадян за своїми релігійними переконаннями.

Беручи до уваги те, що призов віруючих громадян на військову службу під час мобілізації може призвести до правових наслідків, таких як відмова від виконання наказів командирів через релігійні переконання, Генштаб Збройних сил України підтримує пропозицію стосовно звільнення віруючих громадян від навчальних зборів і призову на військову службу під час мобілізації. Відповідні вказівки надані військовим комісаріатам. 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»