Підприємство направляло працівників у відрядження протягом 2011–2012 років. З них вони привозили, зокрема, електронні квитки на потяг, а також корінці до прибуткових касових ордерів, виписані підприємцями.

Податківці у 2013 році під час перевірки поставили під сумнів правомірність включення витрат на проживання за цими документами в склад податкових. І, відповідно, виписали штрафних санкцій на 3384 грн і збільшили грошові зобов'язання з ПДФО на 634,50 грн, у т.ч. 507,60 грн — за основним платежем і 126,90 грн — за штрафними (фінансовими) санкціями. Усе це й стало приводом обом сторонам відвідувати численні судові засідання.

Житомирський апеляційний адмінсуд в ухвалі від 03.07.2014 р. (справа № 806/604/14) зайняв сторону Податкової. Обґрунтовує він це тим, що фізособи-підприємці під час здійснення готівкових операцій мають оформлювати їх відповідними касовими документами. Законодавством України обов'язок щодо оформлення готівкових операцій прибутковими та видатковими касовими документами встановлено лише для підприємств-юросіб. Тому фізособи-підприємці касової книги не ведуть, а також під час здійснення готівкових розрахунків не використовують бланки прибуткових та видаткових ордерів.

Відповідно, прибуткові касові ордери не можуть вважатися розрахунковими документами та підтверджувати проведення платіжних операцій. Фізособи-підприємці проводять документальне оформлення касових операцій залежно від виду та специфіки своєї діяльності згідно з вимогами нормативно-правових актів, що поширюються на їх діяльність.

Законодавством України для приватних підприємців не передбачено оформлення прибуткових та видаткових касових ордерів і, відповідно, відображення таких ордерів у касовій книзі.

Щодо електронного проїзного квитка суд зазначив, що він може засвідчувати вартість понесених витрат на проїзд за наявності посадкового талона та документа про сплату за всіма видами транспорту, у тому числі чартерних рейсів. Тому для підтвердження витрат, понесених працівником під час відрядження, він має надати, окрім рахунків готелів, проїзних квитків, видаткових накладних, інших первинних документів, також документи, що підтверджують здійснені готівкою чи за допомогою платіжних карток розрахунки, а саме: фіскальні касові чеки, розрахункові квитанції, спрощені розрахункові квитанції, чеки банкомата, сліпи, квитанції платіжних терміналів тощо.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»