Фахівці Міндоходів у підкатегорії 101.02 «ЗІР» розглянули питання нарахування ПДВ у разі безоплатного постачання товарів/послуг особам, не зареєстрованим платниками податку, якщо суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, до податкового кредиту не включались, і дійшли до таких висновків.

Операції з безоплатного постачання товарів/послуг не є діяльністю, спрямованою на отримання доходу, і з метою оподаткування належать до операцій, що не є госпдіяльністю платника ПДВ.

У свою чергу, відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної згідно з п. 189.1 ПКУ, за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання чи виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Таким чином, у разі здійснення операції з безоплатного постачання товарів/послуг, під час придбання яких суми ПДВ не включалися до складу податкового кредиту, платник ПДВ відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ не визначає податкові зобов'язання з ПДВ, незалежно від того, якій особі (зареєстрованій або не зареєстрованій платником ПДВ) здійснюється постачання таких товарів/послуг.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»