Як відомо, з 18.03.2014 р. єдиний внесок на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, не нараховується. Тому ПФУ в листі від 16.07.2014 р. № 18834/05-10 роз’яснив на прикладі, як відображати середній заробіток, що виплачується мобілізованим у звітності по ЄСВ. Також на прикладі проілюстровано, як провести сторнування ЄСВ, нарахованого за минулі місяці, починаючи з 18.03.2014 р. 

Оскільки працівник, якого призвали на військову службу під час мобілізації, не припиняє трудових відносин, то у звітності за червень 2014 року показують:

  • середній заробіток, нарахований за звітний місяць, указують у таблиці 1 Форми № Д4 у рядку 1.1 та включають у підсумок рядку 1;
  • дату початку мобілізації в таблиці 5 Форми № Д4 не зазначають;
  • у таблиці 6 Форми № Д4 указують дані про застраховану особу, обов’язково заповнюючи реквізити 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування», 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/ЦП  відносинах протягом звітного місяця» та 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)», а реквізити 18 і 19 не заповнюють (або проставляють нулі).

Сторнування нарахованого середнього заробітку та єдиного внеску за минулі періоди ПФУ пояснив на прикладі, наведеному в додатку до згаданого вище листа. У таблиці 6 Форми № Д4 сторнування сум зайво нарахованого ЄСВ за минулі місяці радять відображати, застосовуючи код типу нарахувань «3». А зменшення нарахованого ЄСВ відображають у рядках 7.1.1, 7.1.2 і 7.1.3 таблиці 1 Форми № Д4 та зазначають зміст помилки.

Однак Міндоходів досі не озвучило свою позицію стосовно звільнення від нарахування ЄСВ середнього заробітку, що виплачується мобілізованим працівникам, а також щодо відображення сторнованих сум у таблиці 1 Форми № Д4. Сподіваємося, вона не розходитиметься з позицією ПФУ. Коментар до листа з прикладом заповнення знайдете в газеті «Інтерактивна бухгалтерія» № 135/2014.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»