Міндоходів у листі від 25.12.2013 р. № 6793/Ч/99-99-18-03-01-14 нагадало, що електронний документ — це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, уключаючи обов'язкові реквізити. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 р. № 851-IV, одним з обов'язкових реквізитів є електронний підпис.

Електронний цифровий підпис згідно із Законом України «Про електронний цифровий підпис» від 22.05.2003 р. № 852-IV — це вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору. До послуг електронного цифрового підпису віднесена зокрема послуга фіксування часу, яка надається акредитованими центрами сертифікації ключів відповідно до Порядку засвідчення наявності електронного документа (електронних даних) на певний момент часу, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 р. № 680.

Податківці роз'яснили, що дія посиленого сертифіката як основного документа, який ідентифікує власника особистого ключа, може бути призупинено в часі, що впливає на правовий статус електронного цифрового підпису.

Визначення точного часу підпису електронного документа за системним часом на робочій станції користувача недоцільне, оскільки зазначений системний час може довільно змінюватися користувачем за його розсудом і не дає гарантій щодо використання посиленого сертифіката підписувача саме в зазначений час.

Для визначення точного часу накладення електронного цифрового підпису податківці рекомендують використовувати позначку часу, що надається акредитованим центром сертифікації ключів будь-якому клієнту на його вимогу. У процесі фіксування часу позначка додається або логічно поєднується з електронними даними таким чином, щоб була виключена можливість уносити до них зміни із збереженням позначки часу після надання послуги фіксування часу.

Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів, за бажанням клієнта, надає безкоштовну послугу фіксування часу в автоматичному режимі, одночасно з накладенням електронного цифрового підпису, що не створює дискомфорт під час роботи з електронними документами.

Слід зауважити, що позначка часу може використовуватися для доведення факту існування зазначених електронних даних у момент накладення електронного цифрового підпису.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»