Новий порядок держреєстрації припинення підприємницької діяльності фізособою не встиг пропрацювати тиждень, як податківці вже надають роз’яснення щодо процедури закриття ФОП в органах доходів і зборів у листі Міндоходів від 07.07.2014 р. № 16051/7/99-99-18-02-01-17.

Таким чином, зняття фізосіб-підприємців з обліку в органах доходів і зборів здійснюється на підставі:

  • надходження від держреєстратора повідомлення про проведення держреєстрації припинення підприємницької діяльності підприємця;
  • відсутності заборгованості перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи доходів і зборів.

Зауважимо, що останнім звітним періодом для платників рахуватиметься базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року.

Тому виходить, що вирішивши закритися посеред року, підприємець має чекати закінчення календарного року, аби відзвітуватися перед Податковою та сплатити всі податкові зобов’язання, а остання, у свою чергу, — перевірити відсутність такої заборгованості.

Зауважимо!

Якщо після припинення підприємницької діяльності фізособи-підприємця залишилися незакритими його рахунки у фінансових установах (окрім рахунків, відкритих для зарахування коштів на вимогу фізичних осіб), орган доходів і зборів доводить до відома цих установ таку інформацію, повідомляючи їм відомості про дату й номер відповідного запису в Єдиному державному реєстрі.

Що стосується ЄСВ, то зняття з обліку підприємців — платників ЄСВ проводиться на підставі:

  • відомостей із реєстраційної картки, наданих держреєстратором про припинення підприємницької діяльності;
  • після проведення передбачених законодавством перевірок платників;
  • проведення остаточного розрахунку.

Останнім звітним періодом для ЄСВ є період із дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Таким чином, починаючи з дати набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців за заявницьким принципом» від 13.05.2014 р. № 1258-VII (переконані, що це з 07.07.2014 р., а не з 08.07.2014 р., як зазначається в листі), для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця не вимагаються повідомлення та довідки органів доходів і зборів.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»