Верховна Рада України прийняла за основу проект закону про реструктуризацію кредитних зобов'язань з іноземної валюти в гривню (реєстраційний № 4185а-2) — повідомляє сайт Парламенту.

Законопроектом передбачається реструктуризація зобов'язань за кредитом в іноземній валюті, що відповідає сукупності таких ознак:

  • кредит було отримано споживачем у розумінні Закону «Про захист прав споживачів»;
  • кредит було отримано на придбання житлової нерухомості чи майнових прав на житлову нерухомість для власного проживання, яке є єдиним житлом фізичної особи та/або його сім'ї, і забезпечений цією нерухомістю або цими майновими правами;
  • загальна сума несплачених зобов'язань за кредитом не перевищує 1 млн грн за офіційним курсом гривні до іноземних валют станом на 01.01.2014 р.;
  • відсутність заборгованості за кредитом станом на 01.01.2014 р. або її погашення до моменту реструктуризації.

Проектом передбачається, що реструктуризація зобов'язань за кредитом проводиться шляхом унесення змін до договору, які передбачають: перерахування несплачених зобов'язань за кредитом у гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим на дату проведення реструктуризації.

Плата за користування кредитом після перерахування встановлюється до кінця дії договору зі змінами в розмірі фіксованої процентної ставки, яка діяла за кредитом до моменту реструктуризації.

Розмір щомісячного платежу за реструктуризованими зобов'язаннями не може перевищувати розміру місячного платежу за таким кредитом до його реструктуризації, перерахованим у гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим станом на 01.01.2014 р.; частина зобов'язань позичальника, що визначається як різниця між сумою зобов'язань за кредитом на дату реструктуризації, перерахованою у гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим на дату проведення реструктуризації, і сумою цих зобов'язань, перерахованою у гривню за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим на 01.01.2014 р., підлягає сплаті позичальником останніми платежами за графіком платежів за кредитом. Такі зобов'язання позичальника можуть бути прощені банком на умовах та в порядку, визначених у договорі зі змінами.

Законопроектом також передбачається погашення зобов'язань за кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою за рахунок передачі позичальником предмета іпотеки іпотекодержателю (банку). Така передача є підставою для припинення зобов'язань за кредитом, у тому числі якщо вартість предмета іпотеки є недостатньою для повного задоволення зобов'язань.

Окрім того, Верховна Рада України прийняла за основу проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо реструктуризації кредитних зобов'язань з іноземної валюти в гривню) (реєстраційний № 4186а-1).

Передбачено, що кредитор-банк має право списати за рахунок створених страхових резервів суму збитків, які виникли внаслідок анулювання (прощення).

Також пропонується встановити, що доходи фізичної особи — позичальника, які виникають під час анулювання (прощення) кредитором частини боргу, а також повернення предмета іпотеки позичальником — фізичною особою кредитору звільняються від обкладення податком на доходи фізичних осіб.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»