Держава планує перейти до призначення страхових виплат органами виконавчих дирекцій соціальних фондів та центрами зайнятості. Такий проект нової редакції Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, уже подано на узгодження до СПО професійних спілок України.

Однак поки що нарахування страхових виплат за листками непрацездатності та за період відпустки по вагітності та пологах залишається за роботодавцями.

Проектом планується кардинально змінити порядок розрахунку лікарняних та інших страхових виплат, зокрема середньоденну зарплату обчислюватимуть:

  • за розрахунковий період, який дорівнюватиме 12 календарним місяцям (раніше було шість);
  • виходячи із календарних днів зайнятості працівника (періоду перебування в трудових відносинах) без урахування календарних днів, невідпрацьованих через поважні причини;
  • середня зарплата для оплати лікарняних обчислюватиметься окремо за основним місцем роботи й за сумісництвом.  

Такий підхід дозволить спростити розрахунки, оскільки не буде потреби враховувати режими роботи працівників та індивідуальні графіки роботи, і надасть можливість урахувати до заробітку для розрахунку середньої зарплати всі виплати, із яких сплачено страхові внески.

Також окремі розділи та положення будуть присвячені особливостям розрахунку виплат за страхуванням від безробіття та добровільно застрахованих осіб, виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а також буде визначено механізм обчислення страхових виплат для фізичних осіб — підприємців. 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»