10 червня 2014 року

Закон України від 20.05.2014 р. № 1275-VII (набрав чинності 08.06.2014 р., окремі норми застосовуються з 18.03.2014 р. та 01.01.2015 р.)

Законотворець дещо спростив життя самозайнятим особам, яких призвано на військову службу під час мобілізації або залучено до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу. Їх на весь період військової служби звільнили від обов’язку нарахування, сплати й подання податкової звітності із:

  • ПДФО за себе (для підприємців-загальносистемників та осіб, що провадять незалежну професійну діяльність);
  • єдиного податку (для фізосіб-спрощенців).      

Якщо самозайнята особа є роботодавцем, звільнення від сплати ЄСВ за себе не діє.

У випадку коли самозайнята особа виступає роботодавцем і її  призивають на військову службу, вона має право розірвати трудові договори зі своїми найманими працівниками. Якщо ж така особа вповноважила іншу особу на виплату найманим працівникам зарплати та/або інших доходів, обов’язок із нарахування й утримання ПДФО та ЄСВ із таких виплат на весь строк військової служби самозайнятої особи несе така вповноважена особа.

Після закінчення служби самозайнята особа  має сплатити ПДФО та ЄСВ за працівників протягом 180 календарних днів із першого дня демобілізації.

Детальніше — у коментарі «Як мобілізованим самозайнятим особам сплачувати й звітувати за податками та ЄСВ», опублікованому в газеті «Інтерактивна бухгалтерія» № 113/2014, а також тут.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»