З 8 червня 2014 року внесено зміни до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI. Унаслідок унесених змін не нараховують ЄСВ на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Разом із тим застосовується зазначена норма, починаючи з 18 березня 2014 року.

Тож у червні 2014 року працівникам, які призвані на військову службу під час мобілізації, страхувальники нараховують середню заробітну плату, але без нарахування внесків.

Ураховуючи, що трудові відносини з мобілізованими особами не перериваються у звітності з ЄСВ за червень:

  • у таблиці 6 Форми № Д4 страхувальник має відобразити нульову заробітну плату, а в реквізиті 15 зазначити кількість календарних днів перебування у трудових відносинах;
  • таблицю 5 Форми № Д4 для них не потрібно заповнювати.

Страховий стаж мобілізованим особам зараховуватиметься за рахунок виплаченого грошового забезпечення військовими частинами. У свою чергу, військові частини у звітності заповнюватимуть таблицю 4 Форми № Д4.

Такі повідомлення від ПФУ розміщено на офіційних веб-сайтах Київської обласної держадміністрації та територіальної громади Чернівецької області.

Однак незрозуміло, як же проводити у звітності сторнування єдиного внеску за минулі періоди, починаючи з березня 2014 року. Тому, мабуть, найближчим часом будуть унесені зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 454.

Слід також зазначити, що військова служба під час мобілізації зараховуватиметься тільки для пенсійного стажу, а для страхового стажу (зокрема для лікарняних) — ні. Детальніше про все це ― у матеріалі «Чи повинні підприємства нараховувати середній заробіток мобілізованим, утримувати ЄСВ та показувати у звітності» газети «Інтерактивна бухгалтерія» № 120/2014.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»