МВС у листі від 22.10.2013 р. № Т-3791 повідомляє, що відповідно до ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» водії транспортних засобів зобов'язані виконувати розпорядження працівників міліції, у тому числі ДАІ, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306 та іншими нормативними актами.

Працівникам ДАІ, згідно з п. 27.4 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС, затвердженої наказом МВС від 27.03.2009 р. № 111, для розмови з водієм не обов'язково запрошувати його вийти з автомобіля, окрім випадків:

  • коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться у стані сп'яніння;
  • коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;
  • з метою усунення технічної несправності транспортного засобу чи порушень правил перевезення вантажів;
  • в інших випадках, коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

Слід зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 р. № 565-XII (даліЗакон № 565), законні вимоги працівників міліції є обов'язковими для виконання і громадянами, і службовими особами. Крім того, невиконання законних вимог працівника міліції може розцінюватись як перешкоджання здійсненню повноважень міліції, для припинення яких працівникам міліції згідно з п. 1 ст. 11 Закону № 565 надано право вимагати від громадян і службових осіб припинення таких дій.

Тож за наявності зазначених вище підстав працівник ДАІ має законодавчо закріплене право вимагати від водія вийти з транспортного засобу.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»