Фахівці Міндоходів у листі від 27.02.2014 р. № 3851/6/99-99-15-03-01-15 розглянули питання, пов’язані зі сплатою земподатку.

Так, спеціалісти Міністерства щодо сплати земподатку за умови оренди будівель (їх частин), які є комунальною власністю територіальних громад, зазначили, що платниками земподатку згідно зі ст. 269 ПКУ є, зокрема, власники земельних ділянок і землекористувачі, підставою для нарахування земельного податку — дані державного земельного кадастру (ст. 286 Кодексу).

Водночас, відповідно до ст. 796 Цивільного кодексу України разом із правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. Плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею й плати за користування земельною ділянкою.

Щодо сплати земельного податку за земельні ділянки, які знаходяться під опорами лінійно-кабельних споруд, і права користування якими не можуть бути оформлені у встановленому порядку, спеціалісти Міндоходів повідомили таке.

Відповідно до ст. 791 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав та передбачає визначення її площі, меж і внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється зокрема, в порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок і шляхом визначення меж земельних ділянок державної або комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»