Не можуть бути платниками єдиного податку фізособи — підприємці, які здійснюють, зокрема, виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (окрім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів у тарі місткістю до 20 літрів та діяльності, пов'язаної з роздрібним продажем пива та столових вин) (пп. 291.5.1 ПКУ).

Однак міндоходівці роз’яснили в «ЗІР», якщо при наданні фізособою-єдинником послуг із технічного обслуговування транспортного засобу здійснюється заміна мастила (оливи), така діяльність не відноситься до роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів. Це пов’язано із тим, що:

  • операції із заміни мастил під час технічного обслуговування автомобіля не є торгівлею. Торговельна діяльність — це ініціативна, систематична, виконувана на власний ризик для одержання прибутку діяльність юридичних і фізичних осіб щодо купівлі та продажу товарів кінцевим споживачам або посередницькі операції, або діяльність із надавання агентських, представницьких, комісійних та інших послуг у просуванні товарів від виробника до споживача (п. 4.2 Національного стандарту України ДСТУ 4303-2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять»);
  • заміна мастил та оливи відноситься до технічного обслуговування автомобільного транспорту згідно з примірними переліками з технічного обслуговування автомобільного транспорту, наведеними в додатках А, Б, В до Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затвердженого наказом Мінтрансу від 30.03.1998 р. № 102.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»