Громадянам призовного віку, які навчаються, зокрема у ВНЗ із денною формою навчання, у т.ч. під час здобуття наступного вищого освітньо-кваліфікаційного рівня вищої освіти, мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання (ч. 8 ст. 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII, даліЗакон про військову службу). Однак навчання у ВНЗ не дає право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, підстави для якої перелічені в ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від  21.10.1993 р. № 3543-XII (далі — Закон про мобілізацію) і лише для військовозобов’язаних. Тож студенти-призовники, які мали відстрочку від призову на строкову військову службу на період свого навчання, стали «заручниками» мобілізації. Адже підстав не призивати їх на військову службу у зв’язку із мобілізацією в особливий період чітко не виписано. Тому їх цілком можуть в умовах мобілізації призвати на військову службу.

Таким чином, отримати диплом про закінчення ВНЗ не всім вдасться. Адже щоб його отримати, потрібно не лише успішно скласти випускні іспити та захистити дипломні роботи (проекти), а й здати до ВНЗ обхідний лист. Для цього студенти-випускники, зокрема, мають отримати у своїх військкоматах відмітку про військовий облік. Проте якщо студент-випускник завітає до військкомату, може отримати не просто відмітку, а й повістку про призов на військову службу, якщо його прізвище буде серед тих, хто потрапив під мобілізацію.

Не менш проблематичним залишається й питання виписки із гуртожитків студентів-випускників. Судіть самі: громадянам, які перебувають на військовому обліку, із моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи військкомату (ч. 6 ст. 22 Закону про мобілізацію). Тож знятися з місця реєстрації в гуртожитку можна буде лише після відповідної візи військкомату.

Органи виконавчої влади, що здійснюють реєстрацію місця проживання чи перебування осіб, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, зобов'язали реєструвати за місцем проживання або перебування чи знімати з реєстрації призовників, військовозобов’язаних та резервістів лише при наявності в їхніх військово-облікових документах позначок військкоматів, відповідно, про зняття з військового обліку або про перебування на ньому за місцем проживання або перебування (ч. 2 ст. 38 Закону про військову службу).

Тобто спочатку необхідно відмітитися у військкомату, а лише потім студента випишуть з гуртожитку і він зможе зареєструватися за новим місцем проживання, зокрема за місцем реєстрації батьків, якщо до моменту навчання він проживав із батьками.

Однак як бути, якщо військкомат не дає добро на зміну місця проживання або вручив повістку для призову на військову службу. Тоді в гуртожитку не можуть виписати його з місця реєстрації? А як бути, якщо навчання закінчилося і студента фактично виселяють з гуртожитку? Більше запитань, аніж відповідей.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»