Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 р. № 1275-VІІ (чинний із 08.06.2014 р.) установлює, що виконання військово-транспортного обов’язку під час мобілізації, якщо не введений правовий режим воєнного чи надзвичайного стану, здійснюватиметься згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб Збройних сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації. Тож скандальну норму щодо залучення автомобілів громадян до виконання військово-транспортного обов’язку все ж прибрали з остаточної редакції цього Закону.

Визначати й затверджувати ліміти та норми безоплатного залучення транспортних засобів має Уряд. А ось обсяги транспортних засобів за типами та марками, які залучатимуть під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюватимуть згідно з Мобілізаційним планом України місцеві держадміністрації за поданням військкоматів.

Факт приймання-передачі транспортних засобів, залучених до мобілізації, та подальше їх повернення фіксуватимуть актами приймання-передачі.

Повертатимуть транспортні засоби їх власникам упродовж 30 календарних днів із моменту оголошення демобілізації.

Окрім того, підприємства (установи, організації) зобов’язали подавати до органів та підрозділів, що проводять державну реєстрацію та облік транспортних засобів, документи з відміткою районного (міського) військового комісаріату про постановку їх на військовий облік (зняття з військового обліку), якщо здійснюватиметься реєстрація, перереєстрація, переобладнання чи зняття з обліку транспортних засобів, які можуть бути призначені для доукомплектування військових формувань в особливий період. Такими чином унеможливлять відчуження транспортних засобів, які потрапили до Мобілізаційного плану, без відома військкоматів. 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»