Мобілізовані підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, що призвані на військову службу під час мобілізації, на весь період такої служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати й подання податкової звітності із ПДФО або єдиного податку, а також  ЄСВ, якщо вони не є роботодавцями. Про це йдеться в Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 р. № 1275-VІІ.

Для цього такій самозайнятій особі слід протягом 10 днів після її демобілізації подати до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації такі документи:

  • заяву самозайнятої особи;
  • копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу під час мобілізації.

Якщо ж мобілізована особа має найманих працівників і вповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, обов’язок виключно із нарахування й утримання ПДФО з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа. До того ж така особа виконує зобов’язання стосовно ЄСВ, визначені підпунктами 1 (окрім сплати ЄСВ), 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

А обов’язок зі сплати як ПДФО за найманих працівників, так і ЄСВ, лягає на плечі демобілізованої самозайнятої особи протягом 180 календарних днів із першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій.

Зазначені вище норми застосовуються з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 303, та протягом усього особливого періоду.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»