Міндоходів в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міндоходів від 02.06.2014 р. № 325, повідомило, що в разі настання страхового випадку з предметом застави (автомобілем), під заставу якого фізособою отримано в банку кредит, виплата страхового відшкодування здійснюється страховою компанією такому банку — вигодонабувачу, а банк спрямовує ці кошти на рахунок погашення кредиту фізособи, отриманого під такий автомобіль, сума такого відшкодування не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи-позичальника.

При цьому, у разі якщо сума страхового відшкодування перевищує вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення договору страхування, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), податковий агент від суми такого перевищення утримує та сплачує (перераховує) до бюджету ПДФО за ставкою 15% (17%).

Водночас Міндоходів скасувало Узагальнюючу податкову консультацію, затверджену наказом Міндоходів від 22.11.2013 р. № 701, у якій був висловлений занадто фіскальний підхід податківців, за котрим сума такого страхового відшкодування розглядалася для фізособи як дохід у вигляді додаткового блага згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ. Про це ми писали в матеріалі «Чи обкладається ПДФО страхове відшкодування, якщо воно перераховане банку-кредитору» газети «Інтерактивна бухгалтерія» № 156/2013.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»