За офіційним повідомленням Національного банку України, з 4 квітня 2014 року офіційні курси гривні до іноземних валют і курсу банківських металів визначатимуться НБУ на поточний робочий день і діятимуть із часу їх установлення. Тобто фактично зміна офіційного курсу НБУ відбувається посеред дня (із 14:00).

У зв’язку із цим редакція газети «Інтерактивна бухгалтерія» звернулася до Міністерства фінансів України з проханням роз’яснити, за яким курсом при зміні курсу НБУ впродовж поточного робочого дня підприємствам визначати:

  • Гривневий еквівалент первісної вартості імпортних товарів (придбаних на умовах постоплати). А саме: використовувати курс НБУ, що діє на конкретну годину оприбуткування товарів? Чи використовувати курс НБУ, який діє після зміни курсу, тобто на кінець дня оприбуткування товарів, незважаючи на те, коли впродовж дня товари були отримані? Або ж використовувати курс НБУ на 00:00 год. дати оприбуткування товарів?
  • Суму дебіторської заборгованості нерезидента в разі перерахування йому авансу — за курсом НБУ, що діє на конкретну годину перерахування оплати, чи за курсом НБУ на кінець або початок дня оплати?
  • Курсові різниці за монетарними статтями на дату операції — використовувати курс НБУ, що діє на конкретну годину проведення операції, чи курс НБУ після зміни (на кінець дня)?
  • Суму витрат, здійснених у закордонному відрядженні, — за курсом на яку годину?

У відповідь на запит редакції Мінфін у своєму листі від 14.05.2014 р. № 31-08410-07-27/11387 зазначив, що на сьогодні Мінфіном підготовлено проект наказу «Про внесення Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку», яким передбачається внести зміни до П(С)БО, у тому числі до П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» щодо уточнення порядку застосування офіційного курсу валют при визначенні курсових різниць.

Сподіваємося, що такі зміни будуть прийняті найближчим часом і вирішать усі неточності та питання, що виникли у зв’язку зі зміною курсу НБУ впродовж дня.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»