МВС у листі від 24.02.2014 р. № 4/3-2903 роз’яснило деякі аспекти взаємовідносин працівників ДАІ з учасниками дорожнього руху.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 р. № 3353-XII та п. 2.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306 (даліПравила), водій транспортного засобу повинен мати при собі такі документи:

  • посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
  • реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних сил, внутрішніх військ МВС, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — технічний талон);
  • у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків та/або спеціальних звукових сигнальних пристроїв — дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС;
  • на маршрутних транспортних засобах — схему маршруту й розклад руху; на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, — документацію відповідно до вимог спеціальних правил;
  • поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Водії, які згідно із законодавством звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).

Жодних виключень або умов для ненадання водіями транспортних засобів указаних вище документів на вимогу працівника міліції в зазначених законодавчих актах не передбачено.

Також працівникам міліції, у т.ч. ДАІ, надано право, зокрема, оглядати транспортні засоби та перевіряти відповідність вантажів, що перевозяться, товарно-транспортним документам.

Крім того, працівникам міліції надано право перевіряти в громадян у разі підозри в учиненні правопорушень документи, що посвідчують їх особу, а також інші документи, необхідні для з'ясування питання щодо додержання правил, нагляд і контроль за виконанням яких покладено на міліцію.

Отже, працівники ДАІ мають законодавчо закріплене право перевіряти у водіїв транспортних засобів товарно-транспортні документи на вантаж, що перевозиться.

За відсутність у водія автомобільного транспортного засобу товарно-транспортних документів на вантаж складання працівниками ДАІ протоколів про адміністративне правопорушення не передбачено.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»