КМДА в листі від 05.05.2014 р. № 05703-4259 роз’яснила особливості передавання (надання) земельних ділянок у користування чи у власність із земель комунальної власності в місті Києві. Так, відповідно до ст. 22 Закону України «Про столицю України місто-герой Київ» від 15.01.1999 р. № 401-XIV, у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київській міській раді надано додаткові права, зокрема визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

Клопотання про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок направляються на розгляд Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу КМДА з метою дотримання вимог ст.ст. 118, 123 Земельного кодексу України (даліЗКУ) щодо встановлення наявності чи відсутності підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою.

Поділ або об'єднання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Києва, а відповідно й розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок не може бути здійснено без відповідного дозволу Київської міської ради, як органу місцевого самоврядування, що здійснює повноваження власника земель комунальної власності територіальної громади м. Києва.

Відповідно до Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 р. № 63/9120 та рішення Київської міської ради «Про ведення міського земельного кадастру» від 18.04.2013 р. № 194/9251, міський земельний кадастр відображає черговий стан використання й охорони земель комунальної власності територіальної громади та інших земель міста Києва, з метою організації здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності під час проведення землеустрою.

Згідно зі ст. 9 ЗКУ та ст.ст. 16, 21 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. № 858-IV, до повноважень Київської міської ради належить організація здійснення землеустрою; організація та здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності під час проведення землеустрою.

Відповідно до ст. 116 ЗКУ, передавання земельних ділянок безоплатно у власність громадян провадиться раз за кожним видом використання, а земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність або користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Київська міська рада з метою забезпечення дотримання зазначених вимог ЗКУ передбачила необхідність подання витягу з міського земельного кадастру при організації землеустрою та для недопущення надання дозволів на розроблення документації із землеустрою без наявності згоди землекористувача на припинення права користування землею, а також багаторазового безоплатного передавання одному й тому ж громадянину земельних ділянок з одним і тим самим цільовим призначенням. Надання копії реєстраційного номера облікової картки платника податку також передбачено з метою ідентифікації особи на виконання вимог ст. 116 ЗКУ.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»