Міндоходівці у своєму листі від 04.04.2014 р. № 6259/5/99-99-17-02-02-16 нагадують, що використовувати поточні рахунки фізосіб, тобто особисті рахунки, для проведення операцій, пов’язаних зі здійсненням підприємницької діяльності, заборонено (п. 7.7 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492 (далі Інструкція № 492).

Про це банки зобов’язані повідомити клієнта перед відкриттям рахунка. У свою чергу, клієнт-фізособа має письмово підтвердити, що він ознайомлений із режимом та умовами використання такого рахунку в заяві про відкриття поточного рахунку (додаток 5 до Інструкції № 492).

До того ж такий клієнт зобов’язаний повідомити банк про «підприємницький» статус, який він має (п. 7 ст. 69 ПКУ).

З метою попередження та запобігання неналежного використання особистих рахунків фізосіб НБУ рекомендує в банківському договорі прописати право банку на договірне списання. Тобто банк може без узгодження з клієнтом повернути з його особистого рахунку «підприємницькі» кошти особі, яка їх перерахувала. Наприклад, це можуть бути кошти, перераховані на особистий рахунок підприємством за придбані товари.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»