Правилами Національної системи масових електронних платежів, які затверджено постановою Правління НБУ від 10.12.2004 р. № 620, визначено, що електронний гаманець — платіжний додаток платіжної картки, кошти за операціями з яким обліковуються на консолідованому картрахунку емітента і який дозволяє його держателю в межах установленого ліміту виконувати платіж за товари (послуги).

Платіжний додаток картки — програмний засіб, розміщений у пам’яті платіжної картки, за допомогою якого здійснюється ініціювання переказу коштів із рахунку платника чи з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів (послуг), перерахування коштів зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання коштів у готівковій формі, а також здійснення інших операцій, передбачених технологією Національної системи масових електронних платежів. Може завантажуватися як готівкою, так і з рахунку завантаження клієнта. Платіжними додатками в НСМЕП є гаманець та чек.

Тобто фізична особа, яка одержує дохід у вигляді електронних грошей, може за допомогою електронного гаманця користуватися ними, зокрема виконувати безготівкові розрахунки. Фактично це гроші, які обертаються не у формі паперових грошей, а через упровадження до сфери розрахунків комп’ютерної технології та сучасної системи зв’язку.

Разом із тим, відповідно до пп. 168.1.3 Податкового кодексу України, якщо згідно з нормами р. IV Податкового кодексу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов’язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Отже, якщо фізична особа отримує дохід у вигляді електронних грошей (WebMoney, UkrMoney, RBK Money, MoneXy, «Яндекс. Деньги» тощо), об`єкт обкладення податком на доходи фізичних осіб у такої фізичної особи виникає в день зарахування коштів на електронний гаманець.

ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»