Держпідприємництво звертається до Міністерства доходів і зборів для законодавчого врегулювання та підготовки узагальнюючої податкової консультації.

До Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва надходять численні звернення суб’єктів господарювання з питань щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій до суб'єктів господарювання за невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків або їх незберігання в книзі обліку розрахункових операцій. Зокрема, за яку кількість порушень (за кожне чи за декілька) може бути накладений штраф на підставі п. 4 ст. 17 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (даліЗакон № 265).

У разі здійснення суб'єктом господарювання двох або більше порушень закону з питань оподаткування та іншого законодавства штрафні санкції накладаються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо (п. 115.1 Податкового кодексу України, лист Державної податкової служби від 24.12.2009 р. № 13432/6/23-7015/14445).

Однак правова позиція Верховного Суду України є протилежною зазначеному вище.

Відповідно до Постанов Верховного Суду України від 16.04.2013 р. та 04.06.2013 р., ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Тобто за дії (бездіяльність), які у своїй сукупності складають єдине продовжуване чи триваюче правопорушення, можна притягнути до відповідальності лише раз.

З огляду на зазначене, Держпідприємництвом України підготовлено відповідний лист на адресу Міністерства доходів і зборів з метою визначення чіткого й однозначного тлумачення норм законодавства в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до суб'єктів господарювання, які застосовують реєстратори розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Прес-служба Держпідприємництва України

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»