Посилено відповідальність за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110 ККУ), тобто умисні дії, учинені з метою зміни меж території чи державного кордону України на порушення порядку, установленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій відтепер каратимуться позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років (раніше за такий злочин могли покарати лише обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк).

Якщо такі дії вчинені особою, яка є представником влади, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з розпалюванням національної чи релігійної ворожнечі, передбачене посилене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років (раніше максимально за такий злочин загрожувало обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк).

Якщо посягання на територіальну цілісність і недоторканність України призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків, загрожує позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічне позбавлення волі (до внесення змін за таке до в’язниці можна було потрапити на строк від семи до дванадцяти років).

Також посилено відповідальність за:

  • державну зраду (ст. 111 ККУ) — позбавлення волі на строк від дванадцяти до п’ятнадцяти років;
  • диверсію (ст. 113 ККУ) — позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років;
  • шпигунство (ст. 114 ККУ) — позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Парламентарі вирішили доповнити ККУ новою статтею: відтепер кожен, хто перешкоджатиме законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, зазнає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років. Якщо ж такі дії призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків — позбавлення волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років.

Підсилено відповідальність і за блокування транспортних комунікацій, а також захоплення транспортного підприємства (ст. 279 ККУ). Тепер відчайдухам загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років. За захоплення вокзалів, аеродромів, портів, станцій або іншого транспортного підприємства, установи чи організації можна отримати від восьми до п’ятнадцяти років позбавлення волі.

Важливо: закон про кримінальну відповідальність, що посилює кримінальну відповідальність, не має зворотної дії в часі.

Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України»
від 08.04.2014 р. № 1183-VІІ
.

Набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування.

Опубліковано 17.04.2014 р.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»