Ще з 19.11.2012 р. набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України (далі — КПК), згідно зі ст. 159 якого тимчасовий доступ до речей та документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі й документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та в разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV не встановлено процедури надання державними реєстраторами документів із реєстраційних справ юросіб та фізосіб-підприємців у зв'язку з ухвалою про тимчасовий доступ до речей та документів.

Проте, відповідно до ст. 21 КПК, вирок й ухвала суду, що набрали законної сили, є обов'язковими та підлягають безумовному виконанню на всій території України.

Тож у разі надання реєстраторами документів із реєстраційних справ юросіб і фізосіб-підприємців на виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слід керуватися саме нормами КПК.

Відповідно до ст. 165 КПК, визначено порядок виконання ухвали слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей та документів. Особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, обов’язково мають пред'явити оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію.

Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис вилучених речей чабои документів на виконання ухвали слідчого судді, суду. Також на вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених документів.

Лист-роз'яснення Державної реєстраційної служби України «Про доступ до реєстраційних справ»

від 28.12.2012 р. № 1439-7-15-12

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»