Якщо розділ 3 податкової накладної заповнений не державною мовою — це не підстава для зняття з підприємства податкового кредиту, якщо, звісно, у такій накладній заповнені всі обов'язкові реквізити українською мовою, окрім номенклатури (найменування) товарів (послуг), указаних російською.

Адже відповідно до абз. 1 п. 198.6 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) не належать до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 ПКУ) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ.

Згідно з п. 201.1 ПКУ, податкова накладна складається в паперовому чи електронному вигляді та повинна містити обов'язкові реквізити, однак суд наголошує, що про необхідність заповнення цих реквізитів українською мовою не вказано.

Водночас ані ст. 198, ані іншими нормами ПКУ прямо не передбачено, що формування податкового кредиту залежить від мови складання податкової накладної та заповнення всіх граф податкової накладної українською мовою.

Крім того, заповнення розділу 3 податкових накладних російською мовою не спричинило перекручення чи неправильність визначення податку на додану вартість, також не впливало на відповідність показників, зазначених у податковій накладній, умовам поставки.

Окрім цього, судді наголосили на такому: неточне ведення реєстру при скороченні назви первинного документу за його наявності в оригіналі та за відсутності зауважень щодо його складання не має наслідком позбавлення платника податку права на включення суми податку на додану вартість до складу податкового кредиту. Ще раз наголошено на правилі індивідуальної відповідальності платника податків. Тобто добросовісний платник податків не має зазнавати негативних наслідків через порушення з боку його контрагента.

Ухвала ВАСУ «Про деякі питання віднесення сум до податкового кредиту та порядку заповнення податкових накладних»

від 05.03.2014 р. № К/800/66350/13

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»