Як відомо, Кабінет Міністрів зробив чіткішою процедуру бронювання військовозобов’язаних на період воєнного стану: з 1 грудня бронювання військовозобов’язаних знову відбуватиметься через портал Дія. Водночас усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв. Відповідні зміни уряд вніс до Постанови №76 завдяки Постанові №1332.
Але запровадженню нових правил передував проведений з ініціативи уряду аудит рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими. За результатами аудиту 95% від всіх критично важливих підприємств зберегли цей статус. Під час аудиту були виявлені такі порушення:
– різке та необґрунтоване зниження зарплати працівникам після отримання підприємствам статусу критично важливого;
– використання різних моделей для понаднормового збільшення чисельності заброньованих;
– включення до переліку критично важливих підприємств, які по суті не є критичними для економіки.
«Завдяки аудиту ми змогли виявити незначні порушення та підготували зміни, щоб їх виправити. Нові параметри бронювання та критичності підприємств є чіткішими та забезпечують баланс між обороноздатністю держави та економікою. За результатами аудиту підприємства, на яких виявлені зловживання, втратили статус критично важливих, а працівники цих підприємств розброньовані. Також ми впорядкували погодження галузевих та регіональних критеріїв критичності підприємств. Бронювання повинні мати лише ті, хто дійсно роблять внесок в економіку та мають на це законне право», — зазначив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів.