Верховна Рада України 9 листопада прийняла у другому читанні і в цілому проект Закону про Державний бюджет України на 2024 рік (реєстр. № 10000). Прийнятим Законом доходи Державного бюджету на 2024р. визначено у розмірі: 1.768,5 млрд грн (збільшено на 22,2 млрд грн), видатки: 3.309 млрд грн.

Згідно із Законом видатки на оборону становитимуть 22,1% ВВП або 1,69 трлн грн. На розвиток оборонно-промислового комплексу передбачено:

– 43 млрд грн на виробництво БПЛА,

– 43 млрд грн на виробництво боєприпасів та зброї,

– 9,6 млрд грн на матеріально-технічне забезпечення військових частин Збройних Сил України, інших військових формувань.

Сектор національної безпеки та оборони згідно із Законом фінансуватиметься виключно за рахунок внутрішніх надходжень.

Дефіцит бюджету на наступний рік - 1,57 трлн грн. Фінансування буде здійснюватися за рахунок:

– зовнішніх запозичень (1 668,1 млрд грн),

– розміщення ОВДП (525,9 млрд грн),

– надходжень від приватизації (4 млрд грн).

Законом на соціальний захист передбачено 470 млрд грн, з них:

– на допомоги особам, які потрапили у складні життєві обставини, на дітей та малозабезпеченим сім’ям - 136,5 млрд грн,

– житлові субсидії - 49,9 млрд грн,

– соціальний захист інвалідів - 6,7 млрд грн. (з них 1 млрд грн на протезування кінцівок, в першу чергу для поранених військовослужбовців)

На підтримку ветеранів виділено вдвічі більше ніж минулого року - майже 15 млрд грн.

Згідно із Законом, видатки на медицину та освіту складуть 201 млрд грн та 69 млрд грн відповідно.

При підготовці законопроекту до другого читання було:

– додатково виділено 1 млрд грн на розмінування с/г земель;

– дано доручення Уряду розробити механізм та внести Верховної Ради України пропозиції щодо врегулювання списання заборгованості за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам у 2009-2014 роках за рахунок коштів ЄКР (замість списання за рахунок вільних залишків коштів місцевих бюджетів);

– вилучено норму про репрофайлінг ОВДП у власності НБУ (потребує погодження МВФ);

– частину залишків коштів дорожнього фонду спрямовано на функціонування внутрішніх водних шляхів, в т.ч. на пошуково-рятувальні судна для обслуговування зернового коридору;

– граничну чисельність працівників БЕБ на 2024 рік - не більше 1400 осіб;

– уточнено норми щодо умов оплати праці державних органів, на яких не будуть поширюватися нові підходи («грейди»).

«До другого читання також змінився макропрогноз, який закладається в основу бюджетних розрахунків. Рельне зростання ВВП наразі прогнозується на рівні 4,6%. Інфляція - 9,7%. Очікується, що середньорічний курс долара складе 40,7 грн», - зауважила голова Комітету з питань бюджету Роксолана Підласа

2024 року завдяки підвищенню прожиткового мінімуму розмір деякої державної соціальної допомоги зросте. Про це повідомила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак. Так, у проєкті Закону України “Про державний бюджет України на 2024 рік” заплановане підвищення лише прожиткового мінімуму на наступний рік. Передбачається встановити прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років — 2 563 грн, для дітей віком від 6 до 18 років — 3 196 гривні.

Щодо Бюро економічної безпеки, то видатки на нього скоротили на 409 млн, а максимальна кількість співробітників обмежена з 4000 до 1400 осіб – вказав нардеп Ярослав Железняк. На НКЦПФР теж зменшили суму на 73,6 млн. «Гроші на закупівлю сканерів для митниці на залізничні переїзди заклали, а також обмін інформацією. Це інвестиція, яка має дуже швидко повернутися збільшенням надходжень у бюджет від митниці», — каже він.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»