Консультанти податкового відомства розглянули питання щодо складання податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних, якщо на момент передплати контрагент не мав статусу платника ПДВ, а на дату зарахування авансу вже перебував у лавах ПДВшників.

Наприклад, орендатором – неплатником ПДВ сплачено аванс основної суми орендної плати, який вважається попередньою оплатою за останній місяць оренди. На дату отримання такого авансу орендодавцем складено та зареєстровано податкову накладну на неплатника ПДВ.

Після того, як орендатора зареєстровано платником ПДВ, укладається новий договір (далі – Договір № 2) з тим самим орендодавцем на оренду більшої площі приміщень.

При цьому сторони підписали акт про залік зустрічних однорідних вимог, за яким аванс, сплачений орендодавцю за попереднім договором оренди (далі – Договір № 1), зараховується у рахунок попередньої оплати за договором № 2.

На думку контролерів, у такому разі слід зробити наступне.

Якщо орендодавцем – платником ПДВ на дату отримання від орендатора – неплатника ПДВ попередньої оплати за Договором № 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну на неплатника ПДВ, та надалі за домовленістю сторін зобов’язання за Договором № 1 припиняється, а попередня оплата за таким договором зараховується в рахунок оплати за Договором № 2 (без повернення коштів на поточний рахунок орендатора, який на дату укладення Договору № 2 вже зареєстрований як платник ПДВ), то постачальник – платник ПДВ має право скласти та зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на неплатника ПДВ на дату отримання попередньої оплати за Договором № 1.

Такий розрахунок коригування складається на дату оформлення документа, на підставі якого кошти, отримані за Договором № 1, будуть зараховані в рахунок попередньої оплати вартості оренди приміщення за Договором № 2.

Одночасно на дату оформлення документа, згідно з яким сума попередньої оплати за Договором № 1 зараховується як попередня оплата за Договором № 2 ("перша подія" за операцією з надання послуг оренди за Договором № 2) орендодавець зобов’язаний скласти відповідну податкову накладну на орендатора – платника ПДВ та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Така податкова накладна є підставою для віднесення орендатором сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту (у разі дотримання інших правил формування податкового кредиту).

 

Докладніше про виправлення у ПН читайте в матеріалі «Тема тижня: Розрахунок коригування до ПН» сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух».

Де бухгалтеру знаходити відповіді на робочі питання? У системі LIGA360: Бухгалтер зібрано 1,4 тисячі алгоритмів дій та інструкцій. Придбайте систему прямо зараз та завжди майте роз’яснення експертів під рукою.

 

Джерело: ІПК ДПС від 06.09.2021 р. № 3357/ІПК/99-00-21-03-02-06

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»