Єдинник-юрособа самостійно планує утримати суму своєї винагороди за договором доручення / агентським договором / іншим договором, що має подібну правову природу, із суми коштів, отриманих ним від третіх осіб під час виконання такого договору та належних до перерахування контрагентові. Виходячи з цього, до податківців надійшов запит такого змісту: чи буде таке утримання винагороди за договором вважатися порушенням вимог норм п. 291.6 ПКУ, а саме негрошовою формою розрахунків чи бартером?

ДПС у відповіді навела відповідні визначення бартерної операції та негрошової форми розрахунку.

Бартерна (товарообмінна) операція – це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору (пп. 14.1.10 ПКУ).

Негрошові форми розрахунку – це різні способи погашення взаємних фінансових зобов’язань без використання коштів. До таких розрахунків належать, зокрема, бартерні операції, розрахунки векселями, договір переуступки прав вимоги, зарахування зустрічних вимог, тощо.

Отже, самостійне утримання належної єдиннику винагороди за надані послуги, виконані роботи за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами, з отриманих від покупців коштів не підпадає під поняття негрошової форми розрахунків або бартерної (товарообмінної) операції.

Суми винагороди за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами включаються для цілей оподаткування єдиним податком до складу доходу та податкової декларації у кварталі, в якому відбулось їх надходження на розрахунковий рахунок підприємства.

Джерело: ІПК ДПС від 05.08.2021 р. № 2961/ІПК/99-00-18-04-03-06

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»