Фізична особа – підприємець у межах своєї підприємницької діяльності не може здійснити операцію з продажу земельної ділянки.

Податківці не перший рік дотримуються позиції, що суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

Статтею 2 ГКУ передбачено, що учасниками відносин у сфері господарювання є суб’єкти господарювання, а суб’єктами господарювання, своєю чергою, згідно зі ст. 55 ГКУ є громадяни України, іноземці й особи без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Власник має право використовувати своє майно для провадження підприємницької діяльності, крім випадків, установлених законом (ч. 1 ст. 320 ЦКУ).

Незалежно від того, який статус надалі обере для себе фізична особа, зокрема й у разі ухвалення рішення про здійснення будь-якої діяльності, у тому числі підприємницької, суб’єктом права власності є саме фізична особа (громадянин), а не фізична особа – підприємець.

Отже, оскільки суб’єктом права власності на придбане нерухоме майно є фізична особа (громадянин), а не фізична особа – підприємець, яка здійснювала оплату за його придбання, то фактично відбувається передання нерухомого майна від фізичної особи – підприємця у приватну власність фізичної особи.

 

Джерело: ІПК ДПС від 15.06.2021 р. № 2434/ІПК/99-00-04-03-03-06

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»