До податківців звернулись із запитом, в якому описано наступну ситуацію.

ОСББ було прийнято рішення про реконструкцію багатоквартирного будинку, зокрема створення коміркових нежитлових приміщень.

Для реконструкції залучено генерального підрядника. Для цілей фінансування витрат, що виникатимуть у процесі реконструкції, у тому числі оплати робіт, та придбання матеріалів, співвласники-інвестори надаватимуть ОСББ грошові кошти.

При цьому ОСББ не здійснюватиме постачання товарів/послуг співвласникам-інвесторам, а фактично використовуватиме такі грошові кошти виключно для цілей реконструкції (оплати робіт генерального підрядника, придбання матеріалів тощо).

ДПС у відповіді нагадала, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (за винятком певних зборів та податків, перелічених в п. 188.1 НКУ).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг (п. 188.1 ПКУ).

Оскільки ОСББ фактично не здійснюватиме постачання товарів/послуг співвласникам-інвесторам та, відповідно, отримані грошові кошти за своєю фактичною сутністю не є оплатою вартості товарів/послуг, а використовуватимуться виключно для цілей реконструкції багатоквартирного будинку, яка здійснюватиметься генеральним підрядником, то при отриманні таких грошових коштів податкових наслідків з ПДВ в ОСББ не виникатиме (у тому числі обов’язку щодо реєстрації ОСББ як платника ПДВ).

Нагадаємо

Відповідно до пункту 181.1 ПКУ під обов’язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).

 

Джерело: ІПК ДПС від 01.09.2021 р. № 3254/ІПК/99-00-21-03-02-06

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»