У разі списання кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності, за отриманими товарами/послугами, розрахунки за які не проведено з постачальниками-резидентами, слід нарахувати «компенсуючі» зобов’язання з ПДВ по п. 198.5 ПКУ.

Звісно, якщо при отримані було сформовано податковий кредит.

Аналогічно (з нарахуванням компенсуючих зобов’язань у разі попереднього формування податкового кредиту) списуємо і дебіторську заборгованість.

Оскільки після здійснення оплати (авансу) за товари/послуги їх постачання фактично не відбувається, а перераховані кошти не зараховуються в рахунок інших оплат – при списанні дебіторки фактично операція з придбання товарів/послуг відсутня.

Нагадаємо, як зауважують податківці – виключним та достатнім критерієм для визнання заборгованості безнадійної є сплив строку позовної давності за зобов’язаннями щодо такої заборгованості, незалежно від того звертався кредитор до суду з метою її стягнення чи ні.

При цьому головне врахувати наступне:

• позовна давність переривається у разі пред’явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач;

• після переривання перебіг позовної давності починається заново;

• час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.

 

Джерело: ІПК ДПС від 08.04.2021 г. № 1449/ІПК/99-00-21-03-02-06

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»