Відповідно до загальних положень, що викладені в ст. 105 ЦКУ, строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. При цьому ці положення застосовуються до всіх товариств та установ, якщо інші правила для окремих видів товариств або установ не встановлені законом (ч. 4 ст. 83 ЦКУ).

Водночас, правовий статус ТОВ, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників визначає Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Відповідно до ч. 1 – 3 ст. 55 цього Закону протягом 30 днів з дати прийняття рішення про припинення товариства необхідно письмово повідомити про це всіх відомих йому (їм) кредиторів.

Повідомлення про припинення товариства та строк для заявлення кредиторами своїх вимог оприлюднюються на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань автоматично у режимі реального часу.

Кредитор такого товариства, вимоги якого до товариства не забезпечені договором забезпечення, протягом 30 днів з дати направлення йому повідомлення, або з дати опублікування повідомлення на порталі, має право звернутися з письмовою вимогою про здійснення на вибір товариства однієї з таких дій:

1) надання забезпечення виконання зобов’язання;

2) дострокового припинення або виконання зобов’язання (зобов’язань) перед кредитором та відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором між товариством та кредитором.

Якщо кредитор не звернувся до товариства у встановлений строк з письмовою вимогою, вважається, що він не вимагає від товариства вчинення додаткових дій щодо зобов’язання (зобов’язань) перед ним.

Таким чином, на думку фахівців Мін’юсту, при визначенні строку заявлення кредиторами своїх вимог до ТОВ, що припиняється в результаті реорганізації, слід керуватися положеннями статті 55 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".

Джерело: Лист Мін’юсту від 07.06.2021 р. № 5022/8.4.4/32-21

Більше про новації податкового законодавства – в аналітично-практичних публікаціях сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух» (скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом або  придбайте бухгалтерський cервіс "Інтербух"):

Правила визнання банкрутами підприємців

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»