В ДПС звернулось ТОВ із запитом такого змісту: у 2020 році придбано та введено в експлуатацію, з відповідним віднесенням до 5 групи основних засобів - екскаватор, який був у використанні. Чи можна застосовувати прискорену амортизацію два роки для вживаного екскаватора (5 група), враховуючи що для ТОВ такий екскаватор є "новим", оскільки не був відображений у складі основних засобів раніше?

Згідно з  п. 43 прим. 1 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток на період з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів, зокрема, п'ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки. Але за умов:

  • ОС введені в експлуатацію платником податків в межах одного з податкових (звітних) періодів, з 01.01.2020 р. до 31.12.2030 р.;
  • не були у використанні;
  • не повинні надаватися в оренду та мають використовуватися у власній господарській діяльності.

Інакше амортизацію слід нараховувати на загальних підставах.

Консультація цікава тим, що податківці додали від себе: «основними засобами, що не були у використанні з ціллю нарахування прискореної амортизації згідно п. 43 прим. 1 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, слід вважати нові основні засоби платника податків, що в контексті ст. 138 ПКУ означає, що такі необоротні активи в бухгалтерському обліку у складі основних засобів раніше не відображались». Це один з основних критеріїв для застосування прискореної амортизації. Аналогічний висновок вже був опублікований на порталі ДПС у Запорізькій області.

Проте сама консультація закінчена звичним: для основного засобу (екскаватора), що був придбаний ТОВ після 01.01.2020, який вже був раніше у використанні (тобто вживаний), ТОВ не може використовувати прискорену амортизацію у податковому обліку два роки (24 місяці).

 

Радимо ознайомитися з матеріалом «Амортизація основних засобів: правила та методи нарахування (частина 1)» сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух» – скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом.

 

Джерело: ІПК ДПС від 10.02.2021 р. № 509/ІПК/99-00-21-02-02-06

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»