ДПС розглянула випадок, коли щорічними загальними зборами акціонерів було прийнято рішення про розподіл прибутку товариства з направленням прибутку за 2015 та 2018 роки, який до цього залишався у розпорядженні підприємства, на збільшення статутного капіталу товариства. Причому рішення про виплату дивідендів прийматися не буде.

Ось що стосовно цього зазначили податківці.

По-перше, у разі здійснення реінвестиції дивідендів шляхом їх внесення до статутного капіталу емітент нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток підприємств у порядку, визначеному п. 57.1¹ ПКУ.

По-друге, доходи нерезидента — юридичної особи із джерелом їх походження з України у вигляді дивідендів оподатковуються згідно з п. 141.4 ПКУ незалежно від способу використання такого доходу як реінвестиція.

По-третє, відповідно до змін внесених Законом № 466 з 01.01.2021 для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюватиметься також платіж у негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Водночас, пп. 141.4.2 ПКУ передбачено, що у разі виплати резидентом на користь нерезидента інших доходів, прирівняних згідно з ПКУ до дивідендів, такий резидент має утримати з суми таких інших доходів податок на доходи нерезидента за ставкою в розмірі 15%. Звісно, якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України.

Отже, якщо платник податку на прибуток — емітент корпоративних прав не приймав рішення щодо виплати дивідендів власникам таких корпоративних прав, а нерозподілений прибуток був спрямований до 01.01.2021 на поповнення (збільшення) статутного капіталу, така операція не передбачає виникнення податкових зобов’язань з податку на прибуток. Це стосується й податку з доходів з джерелом їх походження з України у випадку, якщо одним із учасників — власників корпоративних прав є нерезидент.

Можливій і інший випадок — платник податку — емітент корпоративних прав не приймав рішення щодо виплати дивідендів власникам таких корпоративних прав, а нерозподілений прибуток був спрямований після 31.12.2020 на поповнення (збільшення) статутного капіталу. У такому разі, якщо одним із учасників — власників корпоративних прав є нерезидент, сума на яку збільшується вартість корпоративних прав учасника — нерезидента у зв’язку із таким поповненням (збільшенням) статутного капіталу підлягає оподаткуванню за ставкою в розмірі 15%. Звісно, якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України.

 

Джерело: ІПК ДПСУ від 22.10.2020 р. № 4375/ІПК/99-00-05-05-02-06

 

Принагідно рекомендуємо ознайомитися зі статтею «Збільшення статутного капіталу: спочатку — гроші, а потім — реєстрація» сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»