ДПС розглянула випадок, коли платник ПДВ — постачальник послуг, який застосовує касовий метод ПДВ-обліку, на дату отримання від покупця — платника ПДВ попередньої оплати за такі послуги визнав податкові зобов’язання, склав та зареєстрував в ЄРПН відповідну податкову накладну на такого покупця. Утім, надалі виникли підстави для повернення частини суми попередньої оплати покупцю. Причому на дату такого повернення ПДВ-реєстрацію такого покупця було анульовано.

Як відомо, згідно з п. 192.1 ПКУ у разі повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зареєстрованому в ЄРПН.

Причому зменшуючий розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на отримувача — платника ПДВ, зобов’язаний реєструвати в ЄРПН отримувач (покупець) товарів/послуг.

До того ж постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (п. 192.1.1 ПКУ).

Отже, якщо після сплати авансу за послуги, що підлягають постачанню, отримувач таких послуг втрачає статус платника ПДВ, така особа втрачає право на коригування податкового кредиту, сформованого в періоді його реєстрації платником податку, а заразом відсутні й підстави для складання розрахунку коригування на такого покупця. Відповідно, постачальник вже не зможе відкоригувати свої податкові зобов’язання.

 

Джерело: ІПК ДПСУ від 16.10.2020 р. № 4292/ІПК/99-00-05-06-02-06

 

Детальніше про порядок складання розрахунків коригування читайте в статтях сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух» (скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом):

«Розрахунок коригування до податкової накладної: правила складання»;

«Хто й коли реєструє розрахунки коригування до податкових накладних у ЄРПН».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»