За наслідками декларування рентної плати за II квартал 2020 року Офіс ВПП ДПС звернув увагу на типові помилки декларування елементів обкладення рентною платою за спеціальне використання води. Ішлося про помилки в додатку 5 «Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води» до декларації з рентної плати, які підлягають усуненню.

Ось які найпоширеніші помилки назвали податківці.

1. Некоректне відображення в групі рядків 8 додатка 5 об’єкта оподаткування — фактичного обсягу використаної з початку року води, у т.ч. у частині таких передбачених складових:

— «в межах установленого річного ліміту» — у рядку 8.1 додатка;

— «понад установлений річний ліміт» — у рядку 8.2 додатка.

 

Зокрема, попри те що в рядку 8 додатка встановлено арифметичний контроль розміру об’єкта оподаткування (рядок 8 = рядок 8.1 + рядок 8.2), у поданих додатках 5 усе одно не зазначають величину в рядку 8 додатка, у той час як рядки 8.1 та/або 8.2 містять числові значення.

Наслідок: камеральною перевіркою фіксується помилка визначення об’єкта обкладення платою.

 

2. Неправильне застосуванням ставок плати за типами водних об’єктів і водними басейнами або декларування не існуючих у ПКУ (п. 255.5 ПКУ).

Окремі додатки складаються із декларування в рядку 10.2 додатка коефіцієнтів, що застосовуються для обчислення податкових зобов’язань із плати за частини об’єкта оподаткування — обсяги води, безпосередньо спожиті такими категоріями, як:

— «населення» — 0 (нуль);

— «водопостачальники» — 0,3 (нуль три десятих);

— «інші, у тому числі промислові споживачі» — 1,0 (одиниця).

 

Водночас ПКУ передбачає обчислення податкових зобов’язань із рентної плати за спецвикористання води із застосуванням кількох коефіцієнтів, а саме:

1) установленого п. 255.6 ПКУ для теплоелектростанцій із прямоточною системою водопостачання «технологічного» коефіцієнта — 0,005 (нуль п’ять тисячних) у рядку 10.1 додатка;

2) «санкційних» коефіцієнтів за порушення:

— умов провадження господарської діяльності у випадку передбаченої пп. 255.11.10 ПКУ відсутності інструментальних засобів обліку — 2 (два) у рядку 10.3 додатка;

— передбаченого пп. 255.11.13 ПКУ перевищення встановленого дозвільними документами обсягу споживання води — 5 (п’ять) у рядку 10.4 додатка.

 

Наслідок: помилкове зазначення платниками плати величин коефіцієнтів, а також їх зазначення у неналежних рядках 10.1 – 10.4 додатка камеральна перевірка виявляє арифметичні помилки в обчисленні сум податкових зобов’язань із рентної плати.

 

3. Помилки декларування в рядку 11 «Податкове зобов’язання з початку року» додатка.

Наслідок: обмеження в дозвільних документах платників обсягів використання контролюється взаємопов’язаними рядками 11, 12, та 13 додатка. Тому помилки декларування в рядку 11 призводять до невідворотного виникнення помилки в рядку 12 «Податкове зобов’язання з початку року за попередній звітний період» додатка, а також до помилкового й досить часто від’ємного значення, декларування податкових зобов’язань із плати в рядку 13 «Податкове зобов’язання за податковий (звітний) квартал» додатка.

Окрім того, податківці нагадали, що подати декларацію з рентної плати за спеціальне використання води за ІІІ квартал необхідно до 09.11.2020 і закликали платників податків бути обачними.

 

Більше про рентну плату за спецвикористання води читайте у статтях сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух» (скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом):

«Як житлово-комунальні підприємства сплачують рентну плату за спеціальне водокористування»;

«Чи сплачувати рентну плату за воду, що постачається вторинному водокористувачеві для зовнішнього благоустрою»;

«Коли можна не сплачувати рентну плату за видобуту підземну воду зі свердловин»;

«Звільнення від рентної плати за воду, що використовується для задоволення санітарно-гігієнічних потреб: міф чи реальність?».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»