10 грудня 2013 року

Узагальнююча податкова консультація щодо оподаткування сум страхового відшкодування, які при настанні страхового випадку із предметом застави (автомобілем) виплачуються страховою компанією за договором банку-вигодонабувачу, а не фізичній особі, що одержала в банку кредит під такий автомобіль, затверджена наказом Міндоходів від 22.11.2013 р. № 701

Придбаний фізособою в кредит автомобіль пошкоджено в ДТП. Страхова компанія перераховує банкові-кредитору страхове відшкодування, сума якого йде на погашення кредиту. За такою схемою працює чимало фінустанов.

Позиція Міндоходів у цій ситуації доволі дивна: якщо умовами договору страхування рухомого майна (автомобіля), яке придбано фізособою в кредит, передбачено, що вигодонабувачем у разі настання страхового випадку є банк, то сума страхового відшкодування розглядається для такої фізособи як дохід у вигляді додаткового блага за пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ. При цьому банк повинен виконати функції податкового агента.

На нашу думку, страхове відшкодування, виплачене банку як вигодонабувачу, усе-таки звільняється від оподаткування за пп. 165.1.27 ПКУ, навіть якщо страхувальник не отримує гроші на руки. Такої ж думки Незалежна асоціація банків України, яка свій погляд виклала в листі-зверненні до НБУ від 13.12.2012 р. № 677-13/12.

Детальніше — у коментарі «Чи обкладається ПДФО страхове відшкодування, якщо воно перераховане банку-кредитору».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»