Відповідно до п. 43.41 ПКУ повернути надміру сплачені суми ПДВ, зараховані до бюджету з рахунка платника податку в СЕА ПДВ (далі — ПДВ-рахунок), можна винятково на ПДВ-рахунок.

Алгоритм повернення коштів на ПДВ-рахунок такий:

1) складаємо заяву на повернення коштів, у якій зазначаємо лише один напрям перерахування коштів — ПДВ-рахунок;

2) після того, як переплата опиниться на ПДВ-рахунку (таке повернення не впливає на розмір реєстраційного ліміту), платник податків обирає один із варіантів подальшого використання коштів:

• залишити на ПДВ-рахунку та скористатися для сплати майбутніх грошових зобов'язань із ПДВ. У такому випадку в разі настання чергового строку сплати грошових зобов'язань, визначених платником податків у декларації з ПДВ, кошти спишуться з ПДВ-рахунка автоматично;

• перерахувати кошти на поточний рахунок;

• перерахувати на погашення податкового боргу з ПДВ, що виник починаючи з 01.07.2015.

Останні два варіанти вимагатимуть від платника певних зусиль. Пояснимо чому.

Механізм та умови здійснення перерахування коштів із ПДВ-рахунка визначено в п. 2001.6 ПКУ та п. 21 Порядку № 569.

Повернути кошти на поточний рахунок можна за таких умов:

• платник податку подає у складі податкової декларації заяву (додаток 4 до декларації з ПДВ);

• на дату подання податкової звітності з ПДВ сума коштів на ПДВ-рахунку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності;

• зменшення загальної суми поповнення ПДВ-рахунка (ΣПопрах) не призведе до формування від'ємного значення реєстраційного ліміту (ΣНакл).

Повернення коштів із ПДВ-рахунка на поточний рахунок платника податків здійснюють у сумі залишку, що перевищує суму податкового боргу з ПДВ та суму узгоджених податкових зобов'язань із податку.

У момент подання додатка 4 відбудеться зменшення реєстраційного ліміту (Σ Накл) на суму, заявлену платником до перерахування з ПДВ-рахунка. Зарахування коштів за напрямом, який обрав платник податків, має відбутися протягом 5 робочих днів після граничного строку сплати податкового зобов'язання за декларацією. Якщо ж кошти так і не буде перераховано, сума реєстраційного ліміту має поновитися через 10 робочих днів після граничного строку сплати податкового зобов'язання.

 

Джерело: ІПК ДПСУ від 18.09.2020 р. N 3903/ІПК/99-00-05-06-02-06

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»