Податківці спробували розібратися з податковими наслідками укладення агентського договору за яким резидент надає послуги нерезиденту.

А саме у ситуації, коли нерезидент - власник нерухомості укладає з резидентом договір за яким той за відповідну винагороду укладає та супроводжує договори з орендарями цієї нерухомості, збирає з них орендну плату та забезпечує від імені власника виконання пов'язаних з володінням нерухомістю зобов'язань.

Отже, оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг оренди за агентським договором - отримувач послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, є податковим агентом такого нерезидента та, зокрема, відповідальною особою у частині нарахування та сплати податку до бюджету за такою операцією.

Оскільки у розглянутій ситуації нерухоме майно, власником якого є нерезидент, розташоване на митній території України та агент безпосередньо не постачає послуги із оренди нерухомого майна орендарю, а фактичним постачальником таких послуг є нерезидент - то кошти, які отримуються агентом від орендаря як оплата за поставлені нерезидентом послуги із оренди нерухомого майна для подальшого їх перерахування на розрахунковий рахунок нерезидента, не призводять до виникнення податкових зобов'язань з ПДВ в агента. Виняток становить агентська винагорода, що вираховується із таких коштів у межах та на умовах агентського договору. 

У такому випадку обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за такими операціями виникає в орендаря як в безпосереднього отримувача послуг із оренди нерухомого майна від нерезидента.

Якщо нерухоме майно, власником якого якого є нерезидент, розташоване на митній території України та згідно з умовами відповідного договору безпосередньо агент, що діє від імені нерезидента, фактично постачає послуги із оренди нерухомого майна орендарю, то у такому випадку обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за вказаними операціями виникає саме в агента.

Що ж до щодо оподаткування податком на прибуток підприємств доходів нерезидента у вигляді орендної плати у відомстві відзначили наступне.

По-перше, укладання посередницького договору автоматично не робить нерезидента таким, що має постійне представництво в Україні. Мова про представництво заходить тоді, коли об'єми наданих агентом послуг становитимуть основну його діяльність.

Та все ж, резидент, який здійснює на користь нерезидента виплату у вигляді орендної плати за майно, що належить такому нерезиденту і знаходиться на території України, має утримати податок з такої суми за ставкою 15 відсотків під час її виплати, якщо інше не передбачено положеннями чинних міжнародних договорів України з країнами резиденції власників нерухомості.

 

Докладно про агентські договори з нерезидентами можна дізнатися з матеріалів сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух»:

 • «Агентський договір на продаж товарів у ЗЕД: бухоблікові правила»;

«Агентський договір на продаж товарів у ЗЕД: оподаткування»;

«Агентські договори на придбання товарів у ЗЕД: облік й оподаткування».

 

Для ознайомлення скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом.

 

Джерело: ІПК ДПСУ від 01.09.2020 р. № 3662/ІПК/99-00-05-06-02-06 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»