ДПС нагадала, що виробники сільськогосподарської продукції визначають податковий (звітний) період з податку на прибуток за загальними правилами. Адже із 01.07.2017 р. ПКУ не визначає, яка продукція вважається сільськогосподарською для цілей оподаткування податком на прибуток — втратила чинність ст. 209 ПКУ, яка регламентувала дію спеціального ПДВ-режиму.

Нагадаємо, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток, крім випадків, передбачених п. 137.5 ПКУ, є календарні:

  • квартал;
  • півріччя;
  • три квартали;
  • рік.

Водночас згідно з п. 137.5 ПКУ річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податку:

  • платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році;
  • виробників сільськогосподарської продукції;
  • платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 млн. грн.

Отже, за словами контролерів, сільгоспвиробник може застосовувати річний податковий (звітний) період (з 1 січня по 31 грудня поточного року), якщо його річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахування непрямих податків) НЕ перевищує 20 млн. грн.

Інакше — податковими (звітними) періодами з податку на прибуток для сільгоспвиробника є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.

Зауважимо, що в пп. 14.1.234 ПКУ вже є визначення поняття «сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари)». Щоправда, для цілей застосування спрощеної системи оподаткування. На наш погляд, воно підходить і для цього випадку.

Крім того, можна було б скористатися й визначенням сільськогосподарської продукції із Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 р. № 1877-IV. Тим паче, що п. 137.5 ПКУ не конкретизує, яке саме визначення потрібне.

Утім, податківці наполягають, що порушене питання потребує законодавчого врегулювання, тобто визначення поняття «сільськогосподарська продукція» саме для цілей оподаткування податком на прибуток. Про це мовиться вже майже три роки, але так ніхто й не вніс відповідних змін до ПКУ та й навряд чи найближчим часом можна на них чекати.

 

Джерело: ІПК ДПСУ від 06.05.2020 р. № 1821/6/99-00-07-02-02-06/ІПК

 

Як складати декларацію з податку на прибуток, ми розповідали, зокрема, в статті «Декларація з податку на прибуток: рядок за рядком» сучасного медіа для бухгалтерів «Інтербух» — скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»